Helhelg på Faluns stortävling
Även om föreningen i år inte hade någon ‘klubbresa’ till Falun, var det ett antal Karlstadspelare som åkte till stortävlingen även i år.
Duktiga syskonen Thersthold mfl från Karlstad var på plats (arkivbild)
Från fredag kväll till söndag eftermiddag
Tävlingen i Falun startade reda på lördag morgon innebärande att det blev två övernattningar för deltagarna. Lite jobbigt att åka upp fredag eftermiddag i snöovädret förstås men också skönt att landa på kvällen och vara utvilad på plats lördag morgon. Dessutom innebar det att badmintonkompisarna han träffa varandra några timmar innan allvaret i hallen startade.
För de flesta ungdomar är möjligheten att träffa varandra, och andra kompisar från övriga Värmlandsklubbar, nästan lika viktigt som själva tävlingen. Man tar hand om varandra och låter alla vara med. Även om man sedan tom skall möta varandra i tävlingen dagen efter, är det inget som märks utanför banorna. Tvärtom. Kamratskapen är påtaglig, dynamiken härlig tack vare blandningen av åldrar och tjejer och killar.
Max två klassar per spelare
Efter att Faluntävlingen förra året kraschat tidsmässigt (Karlstadbussen kom hem vid 02.00-tiden på natten till måndag) hade tävlingsledningen i år satt ett max. Som innebar att man som spelare inte fick anmäla sig i mer än max två kategorier. Å andra sidan var det i år, som det brukar i tävlingarna, två från varje grundpool som gick vidare till slutspelet.
Resulat och vinnare
Tävlingen pågick fortfarande när det här skrevs varför vi hänvisar med följande länk för senaste uppdaterade resultat och vinnare: Falu Opten 2025